PhDr. Petr Just, Ph.D.

Metropolitní univerzita Praha
Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Dnešní datum: 04. 07. 2020    
kulatý roh  Informace / Informationkulatý roh
Homepage

Metropolitní univerzita Praha
Univerzita Karlova v Praze
Bakalářské a diplomové práce
Aktuality / Updates
Konzultace / Office hours
Pomoc s citováním a bibliografií
Petr Just - CV (česky)
Fotogalerie (stará)
Fotogalerie (nová)

Nebraska Library, Archive and Collection


kulatý roh  Metropolitní univerzita Prahakulatý roh
Studijní informační systém MUP
Knihovna MUP

Výuka na MUP
ZS 2012-2013:

 • Politické systémy střední a východní Evropy
 • The Czech Political System (IRES)
 • Český politický systém
 • Politologie

 • LS 2011-2012:
 • Komparace moderních demokracií
 • Český politický systém
 • Střední Evropa

 • ostatní / neaktuální:
 • Politologie
 • Politický systém USA

 • kulatý roh  Fotogalerie / Photo gallerykulatý roh
  Fotogalerie je nyní umístěna zde.

  Photogallery is now located here. StrmilovChata u rybníka KomorníkaUbytování větších skupinČeská KanadaJižní ČechyPenzion skupinyUbytování KunžakPenzion Česká KanadaChata na SamotěChata Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníKomorník


  * Dokument: Prohlášení platformy pro renesanci ČSSD k současné situaci uvnitř strany i ve společnosti (19.11.2004)

  Vydáno dne 01. 01. 2005 (1421 přečtení)

  Prohlášení platformy pro renesanci ČSSD k současné situaci uvnitř strany i ve společnosti
  (Praha, 19.11.2004)

  Po nástupu Stanislava Grosse do vedení ČSSD vyslyšela Platforma jeho žádost o jednotu a poskytnutí času k získání důvěry voličů a k jejich návratu k podpoře ČSSD v krajských a senátních volbách a vzala na vědomí jeho prohlášení, že vítá různost názorů uvnitř ČSSD.

  Platforma proto omezila své veřejné a mediální aktivity před volbami. Nelze ji tedy nyní ani v budoucnu vinit z poškozování strany a podílu na špatném volebním výsledku tak, jak to po volbách do Evropského parlamentu učinili ve sdělovacích prostředcích někteří představitelé ČSSD. Výsledky právě proběhlých voleb zřetelně ukázaly, že příčiny porážky ČSSD nejsou náhodné. Příčin je několik a je paradoxní, že je vedení ČSSD není ochotno nebo schopno pravdivě pojmenovat. Platforma je přesvědčena, že volební výsledek ČSSD nezavinili voliči, ani ostatní politické strany nebo sdělovací prostředky. Odpovědnost nese vedení ČSSD, které kritické hlasy členské základny ignoruje, nadále se jí vzdaluje a neřeší v důsledku vlastní neschopnosti narůstající problémy, spojené s „těžko prostupnou oligarchií“. ÚVV ČSSD v červnu zamítl Vladimíru Špidlovi koncepci pokračování vlády s KDU ČSL a US DEU. Stanislav Gross v ní po prvotních odmítavých postojích pokračoval a nemá právo si stěžovat na své koaliční partnery. Při poslední volbě prezidenta republiky to byli někteří poslanci ČSSD, včetně Stanislava Grosse, kteří prosadili volbu „svého prezidenta“. Stanislav Gross nemá právo si dnes stěžovat na Václava Klause.

  Změna ve vedení po volbách do Evropského parlamentu neposílila důvěru občanů v ČSSD, drahá předvolební kampaň, laciná svým obsahem, přesvědčila voliče o výrazném deficitu myšlenkového potenciálu vedení ČSSD. „Aféra Kořistka“ a ji provázející nestandardní postupy policie, rozruch kolem zdravotnických zařízení, vyvolalo podezření o načasování kroků proti nejsilnější opoziční straně a vedlo k znechucení části voličů k praktikám ČSSD. Je zřejmé, že takovýto postup je neslučitelný s vedením politického boje levicové demokratické strany. Uvolňování finančních prostředků ve prospěch vybraných profesních skupin, narušující sociální soudržnost společnosti, personální chyby na úřadu vlády a na ministerstvu vnitra dále přispěly k nedůvěře a apatii voličské základny. Stanislav Gross tedy nemá právo si dnes stěžovat na absenci voličů. Sám k ní totiž, spolu se svými nejbližšími spolupracovníky, značnou mírou přispěl. Chaotická slova o vině všech mimo vlastní stranu svědčí o záměrném zaměňování, nebo nepochopení příčinných souvislostí a následků. Stejně jako překotné úvahy o změnách ve struktuře Parlamentu.

  Výsledky jeho vlády nevykazují aktiva, která se snaží účelově prezentovat. Zadlužení státu, včetně podnikatelské sféry, přesahuje 900 mld. Kč. Přitom za řadu podnikatelských úvěrů ručí stát. Nezaměstnanost se v přepočtu stále drží na hranici deseti procent. Opět se začíná roztáčet spirála inflace, znehodnocující především úspory obyvatel. Zadluženost domácností se blíží hranici 300 mld. Kč, přičemž varovné je zejména tempo jejího růstu. Některé jednorázové výdaje státu nejsou kryty hotovými penězi, jsou prováděny nahodile, nesystémově, se zřetelnou snahou o okamžitý, zejména vnitropolitický efekt.

  Platforma pro renesanci ČSSD je vedena obavami, že změny, které proběhly ve vedení ČSSD, nedosáhly jeho potřebného ozdravění, naopak začaly být uplatňovány praktiky, nemající s tradicí strany a jejím historickým posláním nic společného.

  Platforma pro renesanci ČSSD se proto naléhavě obrací na všechny členy ČSSD, aby zvážili, zda současné vedení ČSSD dokáže vyvést stranu z přetrvávající krize. Zda nejde pouze o snahu oddalovat potřebná řešení, tj. zásadní obměnu celého předsednictva ÚV ČSSD, návrat k programu strany, změnu politiky stany před sjezdem ČSSD a dále do parlamentních voleb 2006. Zda nejde jen o snahu jednotlivců udržet se ve funkcích, které jim umožňují téměř nekontrolovatelně vládnout nejen finančními prostředky, ale ještě před nedávnem dobrým jménem České strany sociálně demokratické.

  Platforma se ztotožňuje s Myšlenkou T. G. Masaryka - „Politik je připraven obětovat své síly v zájmu strany a zájem strany ve prospěch národa“. Platforma vyzývá všechny členy ČSSD, aby na právě probíhajících výročních schůzích místních organizací, okresních a krajských konferencích projednali situaci ve straně a přijali usnesení, která přispějí k návratu strany k akceschopnosti a dodržování základních principů demokracie a sociální sounáležitosti. Platforma pro renesanci ČSSD konstatuje, že roste počet signálů o nespokojenosti členské základny se současným stavem uvnitř ČSSD.

  Platforma pro renesanci ČSSD si klade za cíl aktivizovat členskou základnu, jejíž síla a možnosti nejsou vedením využívány, dát naději těm, kteří podlehli pasivní resistenci, přesvědčit o potřebě aktivní účasti i těch, kteří zvažují vystoupení z ČSSD.

  Platforma vyzývá k povolání takových osobností do čela všech stupňů organizační struktury ČSSD, které těmto myšlenkám nebudou bránit, které je budou aktivně prosazovat v souladu se základními programovými dokumenty strany.


  Celý článek | Autor: Petr Just | Informační e-mailVytisknout článek  Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
  Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik